Po hře
Týmy
Archiv
Postupná
Máte čtverce písmen a vyznačené operátory? V prvním příkladu je prvním operandem písmeno V, druhým operandem písmeno D. V druhém příkladu je prvním operandem písmeno R, ...
Tříslovné indicie v šifře se dají vždy interpretovat jako třípísmenné slovo. Lze si všimnout, že první a druhá indicie v každé kartičce vždy představují slova začínající na totožné písmeno. Takových závislostí se mezi prvními čtyřmi slovy dá najít více a časem lze zjistit, že tato čtyři slova je možné vždy stejným způsobem zapsat do čtverce 3×3 s prázdným středem.
Nyní je možné do středu tohoto čtverce jednoznačně doplnit jedno písmeno tak, aby šlo ve čtverci horizontálně, vertikálně nebo diagonálně přečíst slovo definované podbarvenou indicií. Toto slovo jde ve čtverci najít buď 1× nebo 2×.
Pokud si slovo definované podbarvenou indicií podbarvíme i ve čtverci, nakreslíme tak jeden z matematických operátorů: +, -, ×, /.
Můžeme tedy provést matematické operace s písmeny. Ale se kterými? První písmeno tajenky šifra prozrazuje, jde o V. Při vyplňování kartiček zaujímá výsadní postavení prostřední písmeno. Prostřední pole je také zvýrazněno v první kartičce. Za druhý operand tedy můžeme zkusit dosadit prostřední písmeno následující kartičky.
Druhá kartička má uprostřed písmeno D a je na ní nakreslen operátor mínus. Protože V - D = R, je druhým písmenem tajenky R. Takto postupujeme i dále a dostáváme tajenku.
Tajenka: VRCH ALBRECHT J CIP PR
Diskuse k šifře
Načítám komentáře.