Diskuse

Zdenek
30. června 2022 5:34

Koukam ze to tu nikde jeste neni zminene:

Statistiky a neoficialni poradi:

https://statek.seslost.cz/navic-2022/poradi

Diky Tome Kuco!


Jinak jeste zminim, ze jsem si hru moc uzil, ale byla urcite tezsi, nez obvykle. Mrzi me, ze jsme nestihli ani zacatek linearky navic.

Zuzka (Vokozy)
27. června 2022 12:47

Milí orgové, nejdříve poděkování za organizaci hry a za - jako vždy - skvělé finále v cíli. Výběr trasy nádherný, měli jsme pocit, že vůbec nejsme v Praze :-) Bohužel šifry ani nám letos vůbec nesedly. Někdy u sedmé šifry jsme to vzdali a jeli rovnou do cíle. Musíme se tak přidat do tábora těch, kterým to letos přišlo už překombinované a přetvává lehké rozladění, které ani cílové pivko nespláchlo. Máme za to, že Navíc je šifrovačka i pro začátečníky (což úplně nejsme) a nad většinou jsme se vysloveně trápili. Časově omezené body navíc nás víc stresovaly než motivovaly :-( Snad to bude příště o chlup lepší.

Tom
22. června 2022 14:20

Taky bych se přidal k poděkování orgům, i když nám letos také některé šifry nesedly (4x bez nápovědy, 4x nepomohla ani nápověda a museli jsme počkat na řešení).

Rád bych se zeptal, jestli/kdy budou k dispozici i detailní statistiky na "statku" (tj pořadí pro týmy, které nedošly do cíle).

Hanka
21. června 2022 15:51

Milí orgové,

i já bych vám moc chtěla poděkovat za hru a za to, že jste mi zlepšili sobotu. O Navíc jsem za předchozí roky slyšela jen samá slova chvály a potom, co jsem zažila letos, se vůbec nedivím. Šifry byly podle mě krásné, čisté, elegantní, s minimem záludných prvků odvádějících pozornost. V týmu jsme se naštěstí hezky doplňovali, takže co neviděl jeden, viděl jiný, a celé to podle mě fakt pěkně šlapalo :) Nám jste do noty rozhodně sedli.

Konkrétní stanoviště a bonusy jsem vám z velké části okomentovala ručně přímo v cíli, ale z obecného zážitku bych nejvíce vypíchla následující věci:

 • Už před hrou mi hodně vyhovoval web, který mi připadá uživatelsky velmi přívětivý. Totéž platí pro webinfo. Náhledy šifer jsou za mě hodně super, sama si vizuálně šifry pamatuju líp než podle jejich čísel a názvů, takže hned najdu, co potřebuju.
 • Vlastně se mi dost líbí systém luštění bonusů na čas. Pro mě osobně je výrazně těžší dobouchat jednu šifru, když je jich kolem rozluštěno deset. Luštění na čas nás donutilo vrhnout se na bonusy hned, nedoluštěných tím pádem na konci tolik nebylo a mnohem líp se na vše soustředilo. Škoda jen, že jsme si o tomhle systému přečetli na přesunu mezi startem a první šifrou, kdy už jsme teoreticky mohli získat body jen za (d), a prakticky vůbec za nic, protože (d) bylo (d) :D
 • Cíl <3 Jestli jsem si něco na šifrovačkách za poslední roky fakt oblíbila, jsou to poherní pokecy v cíli, zvlášť když lidi nemusejí nikam spěchat, chvíli se zdrží a není to jen žádné šup šup honem. Tady to šlo táhnout i do rána, navíc i s táborákem a s hudebním doprovodem spousty šikovných muzikantů (díky a snad vás moc nebolí prsty!) :)). Díky za to, že jsem mohla zažít trochu "Kachny" uprostřed června a uprostřed Prahy :)
Peťan
21. června 2022 9:56

Děkujeme za hru!

Zaprvé posílám opatrnou omluvu za náš název týmu. Nemohl jsem odolat :).

Jinak moc děkujeme za skvělou hru, šli jsme ji se dvěma dětmi a nějak nám to všecko sedlo. Počasí jsme přežili, všem bylo dobře, nápovědy pomáhaly, nálada byla skvělá, šifry se nechaly zlomit s tak akorát vynaloženým úsilím. Uznávám ovšem, že pro nováčky to asi úplně nebylo.

Cíl byl fakt parádní, to místo jsme neznali a stojí za návštěvu, rádi jsme tam pak zůstali do noci. Díky!

Tykadlo Bingo
21. června 2022 9:08

V první řadě děkujeme za hru.

Po loňském ročníku, který nás vyloženě nadchnul, byl letošek o poznání horší. Trasa super, šifry byly podle statistik objektivně o něco těžší, ale hlavně nám nesedly. Nápady, které měly přijít, prostě nepřišly. Zejména v hlavní větvi, takže pak ani nezbývalo moc času věnovat se šifrám navíc. Bez nápovědy jsme dali jen 4 šifry (+ jednu, kdy nám nápověda neřekla nic nového). Poněkud zklamán jsem byl ze závěru, kdy je člověk kousek od domova/auta/autobusu, ale musí cestovat přes půl Prahy jenom proto, aby zadal heslo. Místo toho, aby čas věnoval luštění, tak sedí v plné tramvaji, kde se plně soustředit na luštění není jednoduché, a v podstatě jen čeká na nápovědu.

Richard
21. června 2022 0:05

Předně musím přiznat, že za těch pár ročníků se z Navíc stala moje srdcovka. Důvodů je spoustu, ale nakonec a současně v první řadě, to bylo o tom, že to vždy byla zábava, od začátku až do konce, ať už jsme to šli na body, nebo na čas, na pohodu, nebo ambiciózně. Volitelné šifry navíc byly vždy zárukou, že se nedostaví trudomyslnost, nebo zákys a trasa zárukou příjemně strávené soboty. Počasí také nikdy nezklamalo a fakt, že cíl mám kousek od domu už je jen takovou třešničkou na dortu.

Náš tým nastoupil povzbuzen nedávným úspěchem na Dnem v plné síle a v duchu jsem si říkal, že by tam mohlo letos něco padnout. Dokonce jsem si na to vzpomněl, když jsme přišli tuším druzí na Spojovací. Pak to ale začalo drhnout.

Už jsem pár šifrovaček šel, a viděl hodně šifer, na které jsem neměl, ať už zkušenostmi, znalostmi, intelektem, nebo vůlí, a možná stejně jsem viděl šifer, na které jsem neměl, protože si autor myslel, že má patent na tu jedinou správnou interpretaci, a ve své mladické nerozvážnosti, začátečnickém nadšení, nebo prostě jen tak, na tom postavil svoji šifru. Jsem totiž docela citlivý na nekonsistence, vnitřní rozpory, a pokud něco takového podmiňuje další krok, jsem většinou ztracen.

To ovšem nebyl letošní případ Navíc. Vzhledem k erudici a renomé autorů jsem to ani nečekal, nicméně, musím i tak vyzdvihnout práci úseku kontroly formální konsistence šifer autorského týmu (dále jen ÚKFKŠ), za dokonale odvedenou práci. Při hře jsem měl nejednou pocit, že mi nějaká informace uniká, případně, že jsem nepostřehl nějaký detail, případně, že jsem nějaký detail důrazněji nerozvinul. Například:

Na Spojovací jsme měli v podstatě všechno, a řekli jsem si, že slova, která jsou současně asociována obrázky, nebo textem, jsou tam proto, aby tak byla přesně definována a nemuseli jsem spekulovat, jak to nazvat. Napadlo nás dokonce, že bychom je mohli použít pro nějaké vykreslení, ale výsledné cykly byly tak nezajímavé, že se o to nikdo nepokusil a na tom detailu jsme skončili. Pokud by to bylo v internetové hře, nejspíš by se k tomu někdo časem vrátil, v zoufalosti to tam nakreslil, zvolal HEURÉKA a jeli bychom dál. Tady jsme brali deadku.

Ne Sedmé jsme udělali všechno "by the book" až na interpretaci balastu. Jako jo, je to neotřelý přístup, ale zrovna nikoho nenapadlo si všechny použité znaky vybarvit, takže balast nebyl vidět, natož, aby ho někdo přečetl. Následné pokusy o interpretaci MY pak už byly ztraceny. Případný spor o konsistenci šifry by ovšem autorský tým hravě vyhrál v duchu motta: nevšimneš si - nevyluštíš.

Na Transparentní jsme pro změnu nedovedli správně posadit prdel na hrnec. Zase bylo potřeba to udělat jinak, byť při striktní interpretaci tím jedině správným způsobem (jiným k sobě ty obrázky nepasují). Nicméně tohle si uvědomit a použít vyžaduje být na přesně stejné notě a nejspíš i barvě, anebo mít hodně času.

Vzpomenul bych ještě i Exkluzivní, kterou jsme vyřešili skoro autorsky, až na malý detail, že nám nebylo jasné, proč tam máme dát banku a restauraci, když v obém jsou obě kategorie. Teprve po přečtení autorského řešení mi došlo, že nešlo o to, KDE lidé dané kategorie jsou, ale KAM CHODÍ. A nápovědu na to mám přes celý papír. My jsme se dostali jen k prvoplánové interpretaci, že nám to řekne, kam půjdeme my. Další význam už jsme tomu přisuzovat nepotřebovali, a to, že řešení ne úplně rozumíme, jsme neřešili, zvlášť, když to zjevně byl jen jeden krok ze tří, nebo čtyř, a už jsme tušili, že to letos bude v tomto ohledu haprovat.

Nemocná i Tvarová pak už byly pro nás zoufalost v tom smyslu, že jsme si museli vzít nápovědu, aby nám řekla, co jsme už věděli, ale přesto to nedovedli využít, a nějak nás motivovala k tomu, to znovu přehodnotit. Počítám, že to bylo tím, že jsme už v duchu rezignovali na to, že bychom na to mohli přijít sami.

Vysokou "smrtnost" tak přisuzuji možná přehnané mnohovrstevnosti, se současným důrazem na správnou interpretaci každého detailu. Dojít třináctí se třemi deadkami a řadou nápověď je dostatečně výmluvné.

Závěrem bych rád zdůraznil, že hru jsem si zase užil, trasa byla parádní (byť souhlasím, že výšlap na kótu byl na pohodovou šifrovačku na hraně) a předchozí výlev, rozhodně není projevem zklamání, ale spíš jen sentimentální reakcí na rozpoutanu diskusi.

Danka
20. června 2022 22:51

Tiež ďakujem za peknú hru a pridávam kontroverzný názor, že mne hra práveže prišla ľahšia ako minule. Bude to tým, že sa nám (alebo aspoň mne) podarilo naladiť na orgovskú vlnu a správne nápady na hlavnej trase prichádzali rýchlo. Body navíc boli zaujímavé spestrenie, ale v budúcnosti by som preferovala iný systém ich získavania. Znemožnili totiž náš bežný postup, že pôjdeme hlavnú trasu bez nápovied a uvidí sa ako podržíme čelo. Tu si človek proste musel na štarte vybrať na aký výsledok ide a prípadná zmena taktiky bola oveľa viac bolestivá.

Míla
20. června 2022 22:30

Do reportáže jsme ještě doplnili pohled našeho člena navíc a je to velmi zajímavé počtení o první zkušenosti s šifrovačkou :-) Tak i když jste už četli, mrkněte znovu. A třeba nám i napište komentář, ať víme, že to někdo čte ;-)

Martin (Klokani hledají poklady)
20. června 2022 22:00

Díky moc za šifrovačku, jako pokaždé mě Navíc bavilo (protože denní šifrovačka v Praze s rozumnou obtížností a super prostředím cíle), je možná fakt, že tentokrát byla těžší než normálně, i když nám relativně sedla a na rozdíl od jiných ročníků jsme nehonili na konci čas, abychom za minutu devět stihli před cílem deadnout poslední šifru (taky se teda neštítíme v průběhu utratit nějaké body za nápovědy/deady).

I trasa za mě super, na každém stanovišti se dal najít stín, takže to vedro se dalo přežít. Ale teda s kočárkem nebo dětma bych to tentokrát jít nechtěl... :)

A samozřejmě s příštím ročníkem počítám, doufám, že brzo dáte vědět, který víkend v červnu to bude :P

Eliška
20. června 2022 21:44

Haha, tak já se taky podělím o svůj pohled.

Letos jsem se cítila v relativně dobré šifrovací kondici. A s Honzou se nám ve dvou luští většinou nadprůměrně dobře. Tak jsem se těšila, jak nám to na Navíc hladce půjde. Hezky na čas, devět šifer a brzo do cíle. Ale pak to začalo nějak drhnout...

Tu jsme si trochu déle stáli na vedení, tu provedli totální fuck up, jako že jsme ignorovali směrovku a naštrádovali si to k nějakýmu kříži. A pořád jsem si říkala, co to se mnou je? Proč potřebujeme tak často nápovědy? Ba dokonce (považme!) i deady. Když Honza poznamenal, že by možná na první šifře čekal něco jednoduššího, byla jsem jakože please, tady těch pár skoro přímočarých kroků nás mělo napadnout mnohem dřív! A nevyřešit ty sedmičky, to byl začátečnický kiks. A proč nám ta poslední šifra trvala skoro celou cestu tramvají, když poslední šifry jsou jen takové symbolické? Easy peasy hra a my se s tím tak jebem! Očividně jsme neměli den. A to dost výrazně.

Až při pohledu sem do diskuze se mi na tváři objevil překvapený pikaču. Jo tak... Tak ona ta hra nebyla lehká!


Takže díky všem za objasnění, že to nebylo jenom v nás!

Ale mnohem větší dík orgům za hru, která, až možná těžší, mi přišla povedená a plná chytrých i vtipných nápadů. K šifrám nemám skoro výhrady, nejvíc se mi líbily asi startovní a KAM. Z vedlejších šifer mi přišel zábavný eskalátor (ale luštili jsme jich jenom pár). A taky díky za takové ty věci okolo jako velmi friendly webinfo, příjemný cíl a tak. Člověk si toho někdy ani nevšímá, ale je to moc fajn.

Možná bych si dokázala představit trochu návodnější sedmičku, lehce trvanlivější provedení průhledné šifry a asi by mi nevadilo na denní hře strávit míň času na přesunech.

Doufám, že váhání nad dalším ročníkem je jenom pro zvýšení napětí, protože v červnu se už prostě chodí na Navíc a bylo by mrzuté, kdyby to tak nebylo.

Lukáš
20. června 2022 18:53

Ahoj, předně díky za hru. Za sebe se mi naopak líbil "bod navíc" u bonusů. (I když jsme asi žádný nezískali) Jen bych ho možná koncipoval stylem "bod, pokud stihnete do 2 hodin vyluštit od zadání". Za nás nápovědy spíš pomohly než nepomohly.

Co se líbilo míň, tak už tu asi vše zaznělo:

Hru Navíc bych chtěl vnímat jako pohodovou procházku s šiframi (pokud neřeším příliš bonusy, ani čas).

Pojem "procházka" kazil zbytečný výšlap z prokopáku. Na tom nevidím nic moc pozitivního.

Asi bych byl raději, kdyby šlo odcházet na další stanoviště s jistotou. U Spojovací jsme se nějak dohodli, že šipka je místo, kde jsme a míříme ke kostelu na SV od nás. Tady máme asi největší pocit "křivdy", kde i když jsme měli "vyřešeno", tak jsme stejně spotřebovali nápovědu a po ní i řešení.

Podobně jsme to měli u sedmic. Tam tedy jsme alespoň neměli doluštěno. Jen ve chvíli "Na sever" a objekt určujeme my (hráči).. jsme zkusili altán na Cibulce.. nebylo tam nic. V nápovědě jsme též nepoznali, že by měl být potřeba další krok..

Stihli jsme i odmocniny (ne uz vylustit v casovem limitu) a prislo nam skoda, ze tuhle sifru jste nedali nekam na zacatek..

Tak to jen pár poznatků za mě.


Jixipen
20. června 2022 18:43

Předně jsem chtěla poděkovat za super procházku po Prokopáku. Čirou náhodou jsem ji nedávno v takřka stejné trase (bez odbočky ke kostelu) šla se Sokolem a tak i když mi tým jako největšímu zdržovači často utekl, v podstatě jsem šla po známých končinách a bylo to fajn. O obtížnosti šifer hlavní trasy už tu zaznělo, mě však napadlo, proč to tak možná bylo. Přijde mi, že v každé šifře bylo něco NAVÍC a už to bylo moc.

Příklad první šifra:

 • nápad = musím si uvědomit, že hledám třípísmenná slova
 • technická část = musím dát dohromady ta slova
 • nápad = slova nahoře jdou dát do okrajů čtverců, slovo dole jde přes střed
 • technická část = umístit slova do čtverců, opravit chyby ve slovech
 • bohužel tady místo nápad - jak z toho přečíst tajenku musí přijít další
 • nápad = ta spodní slova dávají matematické operátory, to je v podstatě technicky doplněné hned
 • nápad NAVÍC = musím vzít písmenko z prvního čtverce, k tomu písmenko z druhého čtverce a operátorem je propojit (zjevně jejich číselné hodnoty - tak daleko jsme nedošli) a poté teprve získáme výsledek
 • technická část = pak ještě musíme vzít buď prostředek nebo ten výsledek a jít zase dál

Takže tým potřebuje v podstatě 4 nápady na to, aby šifru postupně vyluštil. Tím se ale z jedné šifry stávají v podstatě 4 šifry, kdy pokud ale chybí jediný z nápadů, tak tým končí. Zde musím říct, že jakmile nám přišla nápověda, tak jsme pomalu pobalili věci, vzali za 5 bodů řešení a šli dál.

U druhé šifry jsme udělali chybu, že jsme vzali nápovědu za 3 body a pak už jsme šli hlavní trasou v podstatě po těch 2 hodinách, co nám chodilo řešení (vyjma much - to byla taková přímočará hezká šifra). Hádanky bychom asi doluštili, ale po 2 hodinách jsme měli v kupě hádanky, to, že je to hádanka - obrázek - vyluštění hádanky a ještě nám chybělo pospojování těch odpovědí (to už přišlo řešení a šli jsme dál).

Ano, neměli jsme úplně nejsilnější tým, měli jsme v týmu 4 děti, to taky trošku zdržuje, ale bereme Navíc právě hodně jako takovou společenskou rodinnou událost a moc mě baví, že můžu vzít děti na naši zábavu (syn byl s námi už na prvním Navíc, máme super fotky, jak leží chlapovi na klíně a chlap na něm luští, pravda, to byl ještě téměř bezúdržbový a ostatní děti byly prozatím ponechány doma). Chápu, že tam chodí i blázni, co by jinak došli do cíle ještě před polednem a asi těžko řešit - ale možná je prostě více motivovat k soutěži o body Navíc nebo pokud je místo sklepa prodloužená trasa, tak pro tyhle profíky dát ještě nějakou kategorii, že projdou celou trasu včetně toho kusu Navíc. Nebýt tak krásná trasa a děcka si neužívat rozličná hřiště či potok (a tak nevadit, že my sedíme a luštíme a oni blbnou), tak nevím, zda bychom to taky nezabalili jako jiní, co jsme se s nimi bavili). Ale teda rádi bychom měli víc těch "WOW" momentů z rozluštěné šifry.

A ještě nás tak (motivováni šifrou c, kterou jsme poté nechali doluštit děti - konkrétně doluštila 8 letá neteř, zbytek byl v potoce :-) ) napadlo, že kdyby to nebyl velký problém, mohlo by být zajímavé mít v obálce nějaké úkoly NAVÍC pro děti - tady nás napadla šílenost, že by to mohly být nějaké dětské body a za ty by si mohly třeba kupovat tituly nebo nějakou jinou podobnou blbost (neovlivňující hru). Bylo by jen na rodičích, zda by třeba těm úplně nejmladším maličko pomohli. Asi jsme ochotní pomoci klidně s testováním této linky či i s tvořením (dá se čekat, že členové týmu budou schopní šifry luštit trošku "od pohledu", podstatou je to, aby si i děcka zaluštily).

Rozhodně ještě jednou díky moc za hru, ač jsme skončili na fólii, kterou jsme nedoluštili spíše z nedostatku času a nadměrné únavy (skončili jsme cca 20:40, kdy jsme šli na vlak, aby děti byly aspoň v jedenáct v posteli :-) ), tak jsme si tento rodinný výlet užili (ale víc vyluštěných šifer by potěšilo! :-) ).

Tonda
20. června 2022 17:02

Taky se přidávám s poděkovním za hru! Co bych letos rozhodně ocenil, bylo rozhodnutí vést trasu krásnými lokacemi i za cenu dlouhého mhd přesunu do cíle. Tenhle prvek bych zachoval i do budoucna, jelikož mi to přijde lepší, než se pořád dokola ochomýtat na těch pár možných stanovištích na Žižkově a okolí. Výšlap na Barrandov a zpět bych si taky klidně odpustil, ale jinak trasa špica. Šifry jsem okomentoval už v cíli a možná k nim tady ještě něco připíšu, ale subjektivně mi obtížnost hlavní trasy nepřišla výrazně vyšší než loni. Většina šifer hlavní trasy mi až na pár drobných nedostatků přišla pěkná a i nápovědy nám často pomohly (až na poslední šifru, ale přijde mi, že tam už to tak nějak bývá zvykem...). Stejně se přidávám do skupiny za aspoň drobné snížení obtížnosti hlavní trasy, aby víc týmů mělo reálnou šanci dojít do cíle a užít si fajnovou atmosféru, kvůli které, co si budem povídat, na Navíc primárně chodíme. A týmy soutěžící na čas můžete hendikepovat svázáním nohou, ať se vám tam nerojí ještě před obědem. ;-) Úlohy navíc většinou řešíme spíš okrajově, ale bonus za rychlé vyluštění mi přijde jako zbytečně stresující prvek, zvlášť pro týmy s menším počtem zkušených šifrátorů. Naopak bych uvítal nějaké (klidně i explicitně označené) bonusy určené primárně pro nováčky či začátečníky, které by je motivovaly k samostatnému vyluštění šifry bez pomoci zkušenějších spoluhráčů.

Kažodpádně ještě jednou díky a za rok rád přijdu zas i s rodinou!

Míla
20. června 2022 16:47

A reportáž už je tu :-)

Jarda
20. června 2022 15:35

Ahoj,

rád bych se přidal s poděkováním za hru, jsem moc rád za pražskou denní hru a doufám, že vám chuť organizovat vydrží ještě hodně dlouho. Letos jsme šli ve třech stálých + jsme vzali nováčka navíc. a myslím, že se mu to líbilo.

Trasa Prokopským údolím je skvělá, mám to tam moc rád. Stabilní poloha cíle je fajn, stačí si jen pohlídat dobu přesunu, když se hra chýlí ke konci a je to. Počasí s pekelným vedrem, ale pořád lepší než déšť - chtěl bych si to taky umět takhle zařídit :-)

Co se týče zmíněné náročnosti šifer hlavní trasy, tak ano, asi bych chtěl také ideálně snazší šifry hlavní trasy (obzvlášť když jsem až v průběhu hry zjistil, že jsou za 0 bodů :-D ). Nicméně ten pocit jsem měl i loni a předloni, kdy jsme i jako tým nějakými zkušenostmi taky nemuseli stihnout dojít do cíle včas. Možná to ale byla jen špatná strategie, za kterou se mi to schová.

Co ještě letos oceňuji je absence sklepa. To byl prvek, který se mi v minulosti upřímně moc nelíbil. Chodím na hry rád v týmu a nutnost se dělit mi ten zážitek rozbíjí. Naopak zařazení prodlužky na konec běžné trasy pro týmy, které "mají čas navíc" se mi líbí. Prostě když můžou, vyrazí do další části všichni jako tým.

Obecně jsem si hru užil a ještě jednou za ni moc děkuji. Co bych ještě možná příští rok přál, by byly dříve zveřejněné výsledky. Chápu, času je málo, práce hodně a i když vím, že jsme se neumístili nijak super dobře tak tím že nevím jak přesně, je pro mě hra doteď tak nějak neukončená :-)

Díky moc a zase někdy někde!


Dero
20. června 2022 12:09

Děkujeme za všechny vaše postřehy, ohlasy a zpětnou vazbu!

Pište prosím dál. Konstruktivní zpětná vazba k tomu, co se vám nelíbilo, nám pomáhá se při organizaci dalšího ročníku vyvarovat opakování chyb. A poděkování či pochvala u konkrétních šifer nám dává energii se do organizace vůbec pustit.

Hlavní trasa letos opravdu byla obtížnější než loni. Nejen subjektivně, ale i objektivně – jde to vidět například na meziročním srovnáním celkového počtu nápověd a řešení (při stejném počtu týmů):

 • Nápovědy – loni 344, letos 403.
 • Řešení – loni 177, letos 228.

Věřte, že obtížnost jsme navyšovat neplánovali. Ani jsme před hrou neměli pocit, že hra jako celek bude obtížnější.

Věděli jsme, že dost obtížné budou šifry, které obvykle obtížné nebývají (první a poslední), ale mezi těmito extrémy jsme očekávali menší obtížnostní vlnky. Asi největším překvapením pro nás byla šifra 4 (KAM?), která se na hře chovala výrazně jinak než v testech. Před testy jsme ji považovali za obtížnější. Po testech maximálně za středně obtížnou. Na hře se ukázala být velice obtížnou a pravděpodobně pro hodně týmů i dost demotivační.

Pokud se pustíme do organizace páté Navíc, určitě si dáme záležet, aby hlavní trasa byla opět prostupnější i pro méně zkušené týmy – v souladu s tím, co slibujeme v propozicích ke hře.

A také se pokusíme objednat počasí, ve kterém se lépe přemýšlí. :)

Míla
20. června 2022 12:00

Milí orgové, Ivo už zhruba popsal i moje pocity, tak jen chci za sebe dodat, že i přes letošní vyšší obtížnost pro mě Navíc zůstává hrou roku. Systém hry umožňuje pořád něco dělat, vždycky je tam nějaké zpestření (loni hlavní kód, letos body za rychlost) a za hráčskou přívětivost a cílovou párty prostě zasloužíte obdiv. Moc bych si přál, abyste našli dost sil i na příští ročník. Protože takovýhle herní zážitek nikde jinde nemám. Díky za to.


PS: Reportáž už se píše ;-)

Ondra
20. června 2022 11:55

Moc díky za hru! Hru jsem si docela užil, ale i tak mi přišla výrazně slabší než předchozí ročníky.. nejvíc k tomu asi přispěla obtížnost a nějaký malý divný detail na každé druhé šifře..(jo a řvoucí mimino tomu taky nepřidalo, ale s tím nic neuděláte :D ) Přidávám se ke skupině týmů, které by byly radši, kdyby hlavní trasa byla opravdu lehčí (mimo jiné aby byla šance se včas dostat na větev navíc) a nápovědy návodnější.. Takhle jsme po vzetí asi každé nápovědy chvíli nevěřícně zírali, jak to mělo pomoci docházelo to až časem.. jako občas je to vtipné a zpětně ta nápověda sedí, ale tým který dvě hodiny čeká na nápovědu nebo za ní platí draze získanými body, tak by fakt ocenil, kdyby mu ta nápověda prostě pomohla a ne aby ji musel luštit ;-) Kromě toho ale pořád máte super nápady, tak doufám, že vám to ještě chvíli vydrží a poherní afterparty u táboráku byla letos obzvlášť povedená :) Tak snad za rok zase..

lada
20. června 2022 9:21

Chtela bych taky moc podekovat za hru. Udelali jsme si z toho vyzvu trochu jinym smerem, nez ostatni tymy, tak chci podekovat, ze i letos to slo.

Nektere sifry sedly vic, nektere min. Mam pocit, ze casto se nam z horka zbytecne varil mozek a nedoslo nam neco zrejmeho. Takze jsme kvuli napovedam videli i par sifer navic. Me osobne se z cele hry nejvic libily mouchy, pruhledny pasek a lom na hladine. Ale zbytek tymu by asi vychvalil jine sifry, protoze vsechny byly pekne a kazdemu sedlo neco jineho :-)

Gimli2
19. června 2022 19:47

Letos nám přišla hra výrazně težší, nebál bych se srovnávat třeba i s Tmou, či Bednou. Hlavní šifry jsme asi dvakrát vyčekali, případně vyluštili sami minutu před deadkou zdarma. Nápovědy nám převážně sedly a pomohly, kromě té k 7. šifře, kde radila to, co jsme už hodinu znali (obsah chybějících buněk tabulky), a my nezvládli interpretovat to proklaté "...my pak objekt". Vedlejší šifry nám spíš nesedly, ale pár se jich podařilo zdolat. U nich nám vadily neintuitivní kroky jako například překládání (to jazykové) u šifry "b", i přesto se nám líbila eskalační, medová nebo tramvajová.

Co jsem trochu nepochopil, proč jsme se z Prokopáku trmáceli nahoru ke kostelu, abychom se vzápětí vraceli dolu do údolí. Nešlo šifry nějak zpřeházet (aby šlo použít schéma kostela a směrové šipky), nebo místo kostela využít skutečně kříž nad tunelem a pomoci si upřesnítkem ve stylu "ještě dalších XY m pod azimutem Z°" ? Některé týmy taky neúmyslně při interpretaci "východně" nacházeli právě tu následující šifru díky kříži nad tunelem.

Každopádně hra se povedla, vedro jsme zvládli a sprint z tramvaje do cíle a zadání cílového hesla asi 3 minuty před koncem hry byl napínavým prvkem. ;-) Takže díky.

Pro příště bych se přikláněl k jednodušším šifrám v hlavní větvi, aby to neodrazovalo nováčky a důsledku poskytlo více času na šifry navíc.

Kate
19. června 2022 19:33

Ahoj,

děkujeme za šifrovačku, je vidět, že do toho šlo hodně práce. My se stále považujeme za začátečníky, myslím, že tohle byla pro nás taková 6. nebo 7. šifrovačka (chodíme ale zásadně jen denní a ty co jsou "pohodové" nebo pro začátečníky), musím ovšem konstatovat, že byla zdaleka nejtěžší co jsme zatím zažili. Já osobně budu mít ještě dlouho hořký pocit ze "spojovací" (jelikož jsme jeden z týmů, co došel ke špatné interpretaci), ale některé jiné šifry byly fakt super. Tak snad příště to bude zase "pohodová" šifrovačka. Ale trasa byla fakt krásná!

Vašek
19. června 2022 17:32

Ahoj orgové, za takhle pěknou šifrovačku nemůžu nepoděkovat! Užil jsem si ji asi hlavně proto, že jsem byl pozván do extra silného týmu a byl zážitek vidět spoluhráče luštit v téhle rychlosti. Několik šifer bylo obzvlášť krásných, hravých a kulatých* – jmenovitě 2, 3, 4, 6, b, f.

Trasa a počasí nabídly taky docela zážitek, v hlavě mi nejvíc zůstalo to šplhání do vrchu mezi 4 a 5 za poledního slunce. Trochu jsem hazardoval se zdravím, když jsem si s sebou vzal jen 0,75 l vody, protože jsem tipoval, že budeme zastavovat v hospodách, což se stalo až k večeru.

Co se týče obtížnosti, taky se řadím do tábora, který by radši příští Navíc viděl přátelštější k týmům kratšího doletu. Hlavně kvůli tomu, aby byly šifrovačky přístupné novým hráčům. Navíc k tomu má dobře vymyšlený systém (jak s hráčem navíc, tak možnost pořád něco luštit), myslím, že tomu chybí jen trochu líp odstupňovat obtížnost (třeba nemít několikakrokovou šifru s netriviálním posledním krokem... na startu).

A ještě jedna poklona: líbí se mi, jak profesionálně Navíc vypadá – od informací před hrou přes web a webinfo a až po organizaci v cíli. Díky moc a za rok zas!

*"kulatá" šifra pro mě je taková, kde do sebe různé prvky zapadají hodně elegantně, třeba překládání papíru a překládání slov nebo tvar množinového rozdílu a mapová značka skály :)

Kormi
19. června 2022 17:28

No, musim povedat, ze trochu sklamanie, aspon z mojej strany. I TMOU mi oproti tomuto pripadalo jednoduchsie, a to sme (v inom time) zvladli ledva polovicu/tretinu sifier.

Napovedy boli podla mna uplne scestne. Uspesne sme vyriesili Spojovaci a muchy, ale vsetky napovedy, ktore sme dostali, nam boli teda uplne zbytocne. Na napovedu sme prisli prakticky okamzite, ale dotiahnut sifry do konca uz sa nam vo vacsine pripadov nepodarilo. Chybala nam vzdy nejaka myslienka za tym. Akademicku by sme mozno zvladli, ale tesne pred nou sa nas tym rozpadol a rozhodli sme sa odist domov, takze po precitani zadania (asi o 19 vecer) i tak nebola chut pokracovat.

Niektore sifry boli kazdopadne pekne a viem ich retrospektivne ocenit, ale musim povedat, ze najkrajsia bola vychadzka Prahou (ak pominiem tie teploty :)). Clovek bol v Prahe a pritom sa tak vlastne vobec necitil. Dakujem za prijemne stravenu sobotu v prirode :)


Vítek
19. června 2022 15:32

Milí orgové, děkujeme za hru, i když nám tentokrát hodně nesedla. První 2 šifry se nám hodně líbily a navnadily nás, třetí Spojovací pobavila, ale když jsme měli všechno správně vyluštěné ale špatně jsme výsledek interpretovali, trochu nás to rozladilo. Taky nás mrzelo, že jsme nebyli aktivněji přesměrováni, když se ukázalo, že tenhle problém nemáme sami. Mouchy vysloveně neurazily, ale ani nenadchly. Líbilo se mi, jak to vycházelo, i když bych to nečekal, ale byla to "taková blbůstka" a navíc jsme kvůli našemu bloudění věděli, kam půjdeme a tak vlastně naše rozladění spíš vzrostlo. No a pak srpečky, ze kterých jsem rozladěný doteď (nebyl to XOR, ale množinový rozdíl!). V kombinaci s tím, že nám nesedly ani šifry navíc a tak jsme neměli body na nápovědy a deady... Co mi vysloveně vadilo byly body navíc za rychlost - způsobovaly zbytečný stres. Navíc jsem vnímal jako pohodovou šifrovačku, která se dá dojít i se začátečnickým týmem a tenhle pocit jsem z ní letos tedy opravdu neměl, ani když jsme si doma rozbalili zbylé obálky. Snad nám to příště sedne víc.

Pavel
19. června 2022 13:21

Ahoj,

díky za pěknou hru, kterou jsme si užili. Obtížnost byla tedy vysoká, ale to se bohužel občas vymkne kontrole. Těžko se to odhaduje. Trasa ale moc pěkná. Dávala smysl a vždy se podařil najít nějaký stín :). Jediné, co se moc nepovedlo, byly nápovědy. Ty byly prakticky k ničemu. Hlavně na startovní šifru, kde nápověda hovořila až o druhém, třetím a čtvrtém kroku, ale o prvním mlčela. Takže ještě jednou díky a příště se rádi zúčastníme zas.

Janana
19. června 2022 12:48

Milí orgové, díky za báječnej den ❤️ Jsem šťastná, že jsme se s Ondrou i v tom vedru hecli a šli zažít rok vaší práce, stálo to za to! Nejsilnější dojmy - krásná trasa s chytrejma občerstvovacíma zastávkama, tak akorát přesuny, vždycky co luštit a zábavný výzvy. Cíl je navíc magický místo, dobrý vidět i když je člověk ulepenej a mrtvej. =))

Z šifer chceme poslat největší dík za Spojovací (dokonalá pro náš level schopností =D), ale skvělý momenty jsme měli i s těma, co jsme nalouskli ale nedokázali dotáhnout (a to pro mě osobně nejvíc ukazuje na to, jak to máte odladěný 😊). Nějaký emoce navíc v nás vzbudila Exkluzivní, ta nám nějak nesedla do přemýšlení. Moje osobní medaile putuje k efku - LOL.

Co jsme nestihli na hře, hodláme docenit o letních víkendech, takže díky díky díky a snad s váma napřesrok zkusíme zas nějakej pohyb naVíc =)

Lenka (Večernice)
19. června 2022 12:25

Moc děkujeme za hru! Vedro z toho udělalo trochu extrémní sport, odpoledne už jsme to chtěli mít za sebou, takže jsme uvítali, že šifry byly směrem ke konci hry jednodušší. Až na jednu výjimku (Popisná, kde nápověda používá stejný princip jako šifra, místo aby ho napovídala - navíc jsme pod dojmem startovní šifry taky děsně překombinovávali) nápovědy pomohly a postrčily správným směrem.

Řešení šifer Spojovací a Sedmá (i když se nám obě moc líbily!) nám přišla nejednoznačná - kříž nám odkazoval spíš na kříž (jeden byl východně), nebo na hřbitov. A severně od Sedmé byla zase socha Dia, která by také mohla být řešením ("my určujeme objekt" jsme pochopili jako "my" = věci použité v šifře). A že v šifře byla socha Dia, která byla úplně přesně na sever od stanoviště, to přece nemohla být náhoda! ;)

Ivo (¯\_(ツ)_/¯ )
19. června 2022 11:30

Ahoj, moc díky za hru se spoustou skvělých nápadů. Bylo to tedy těžší, než jsem čekal na základě šifer z minulých ročníků, v tomhle směru bych se přimlouval, aby základní šifry šly příště s obtížností hodně dolů (ať je opravdu základní trasa pro nováčky a méně zkušené) - a přidalo se třebas na závěreční lineární trase navíc (myslím spíš počet šifer, než jejich obtížnost). Prolomit řadu šifer byla opravdu výzva i pro zkušený tým, náš nováček v týmu dost často vůbec nechápal, co děláme:) Každopádně jsem si to užil, popravdě nečekané vítězství nadchlo (to se pak těžko hledají na hře mouchy, pokud tedy nelezou přímo po zadání), a určitě byla hra pro nás optimální výzva i díky správně zvolené taktice, kterou zvolil Míla a spol. díky svým minulým zkušenostem z Navíc. Geniální šifry: Jednooká a Křeček (překladová). Největší zhulenost: Exkluzivní (tedy ty měsíčky co se musel mapovat na skály). Trasa pro nepražáka krásná.

Matěj
19. června 2022 10:48

Moc díky za hru! Šli jsme větší část trasy ve třech (jedna třetina z nás na šifrovačce poprvé) a stále jsme mohli něco zábavného dělat. Buď rozluštit hlavní šifru a pokud zůstal nějaký krok neodhalen, tak se věnovat šifrám navíc a tím počkat na levnou nápovědu. A všechny nápovědy spolehlivě vždy pomohly. Většinou po nich padlo zcela překvapené „Cože?! Jak to souvisí s šifrou?“ a po chvíli to do sebe zapadlo.

Pravdou je, že ač jsme start vyluštili rychle, tak odvaha orgů zařadit tuhle těžkou šifru na začátek nás překvapila. Až jsme z toho překombinovávali Popisnou a museli počkat na nápovědu. Líbily se nám šifry s elegantním a leckdy vtipným nápadem (Spojovací hádanky, Mouchy!, Transparentní Prdel na Hrnci, Sedmičková, Odmoncnění mocní!, z šifer navíc pak kostka, eskalátory, tramvaje, paprsky na hladině).

Děkujeme za příjemnou sobotu!

Míša
19. června 2022 10:27

Děkujem za hru, letos jsme si to zase užili. V Prokopáku bylo krásně, odpustila bych si šplhání nahoru a dolů v největším vedru, ale nakonec se to zvládlo :) Šifry se nám většinou líbily, jedna teda zhulená (sedmá), několik průchodovek (pro nás popisná, nemocná, akademická), a pár neotřelých (jednooká a exkluzivní). Jo a v tunelu byla krásná tma.

Našemu minimalistickému týmu moc nesedl systém bodů navíc za rychlost, i tím, že nás přepadl a nezvládli jsme si promyslet ideální strategii. Pak nám vyšlo, že jsme měli dělat to co obvykle, jen nás to vyvedlo z míry ;-)

Martin
19. června 2022 10:24

Zcela se můžu podepsat pod příspěvek Tarba z Náhodných kolemjdoucích. Pozvali jsem úplné začátečníky a děti. Zcela jsme se míjeli v myšlenkových pochodech u hlavních šifer. Nápovědy moc nenapovídaly. Pořád jsme čekali čekali na řešení. Když jsem pak četl řešení, tak jsem přemýšlel, jak jsme na to měli proboha přijít. Šifry byly vícekrokové a další kroky nebyly intuitivní (např. otočení prdele na hrnec, když nám fungovala transpozice atd.)

Abych nebyl jen kritický. Musím uznat, že se nám naopak líbily a dařily šifry navíc. A pokud jsme nějakou nevyřešili, tak po přečtení řešení musím říct, že to byla naše chyba a řešení je elegantní. To bohužel nemohu říct o hlavních šifrách.

Popravdě ze hry mám smýšené pocity, musel jsem čekat hodiny na řešení hlavní šifry, abych se mohl pobavit na šifrách navíc.

Doporučil bych na stanovišti umístit klidně více nálepek. Mě se malinký čtvereček špatně hledal. A lepit je, aby byly vidět už po příchodu.

Každopádně děkuji orgům za hru.

Tribon
19. června 2022 8:04

Uf, už jsem se lekl, ze jsem defektni. Vzal jsem s sebou svou ženu, protože vloni jsme šli v podobném case a počasí tuším Zkratku a čekal jsem podobnou pohodu. Nápověda pro hranaté hlavy už jen výskytem slova “operand” způsobila nevolnost a totální řešení téměř kolonoskopii:)

Tarba
19. června 2022 7:34

Ahoj,

asi jsem se nemohl víc splést. Čekal jsem pohodovou denní hru pro rodiny s dětmi alá Kokořínský komár a dostal jsem z mého pohledu nejtěžší šifrovačku za nějakých dvacet let, co se her pravidelně účastním. Vůbec jsem se nedokázal naladil na myšlenkové pochody organizátorů. Nápovědy mi nedávaly smysl ani po zobrazení řešení (čest výjimkám, jako třeba Nápověda, kde byla zopakována jedna věta zadání). Celou hru jdeme od totálky k totálce, bonusovky až na úplné výjimky neřešíme a stejně docela slušně postupujeme v žebříčku. Na každém stanovišti najdeme nějakých dvacet až třicet týmů, takže jsme v tom nebyli sami. Já se s tím v pohodě srovnám, protože na zákysy a neúspěchy jsem v šifrovačkách zvyklý. Co mě, ale mrzí, že jsem ukecal do hry tři nováčky, kterým jsem to totálně znechutil.

Tarba

Tribon
19. června 2022 5:41

Prvni hra za 18 let, kdy jsme po získání první nápovědy odešli domu :))

Jan
17. června 2022 22:01

Dalo by se ještě udělat, ať tlačítko pro odeslání kódu bonusu není překryto polem pro kód dalšího stanoviště? Takhle je potřeba před odesláním kódu manuálně zavřít klávesnici, což je dost otrava. 0:-)

Dero
17. června 2022 21:25

Tondo, ne. Historii svých vstupů nevidíš. Vidíš jen aktuální "stav" své hry.

Tonda
16. června 2022 17:59

Otázka k webinfu, jsou někde vidět zprávy, které jsme do systému odeslali?

Kavak
14. června 2022 11:29

Pohledný, atraktivní, finančně zajištěný muž hledá ... ... ... neee, počkat, to jsem si spletl rubriku ... tak teď správně ...

Šifrovací tým, složený ze zkušených hráčů i nováčků, hledá jednu duši na doplnění týmu. Pište na [email protected].

Značka: šifrování nás baví, ale legrace a dobrá nálada v týmu má přednost před honem za dobrým umístěním!

Ti
13. června 2022 12:43

Kamarádka si na poslední chvíli vymyslela anginu. Takže sháníme do týmu spoluhráče, který si chce zalustit a uzit si cestu do cíle.


Kdyztak prosim pis na irtaxine na gmailu...

Miroslav M
10. června 2022 15:58

Ahoj, hledám tým ke kterým bych mohl se přidat. Původně jsem myslel byt hráče navíc protože za prvé čeština není můj první (ani druhý) jazyk (původně jsem z Bulharska), a za druhé jsem se minulem tydne zúčastnil na Matrix, a taky cca 2 roky chodím pravidelně na Puzzled Pint, tak asi už nesplnuju podminky na to abych byl hráč navíc. 

Takže bohužel v tymu nepomůžu rozpoznat kde napsat ý nebo í, ale potom bych mohl se zapojit víc do rešeni s nějakým napadem. Pokud by někdo měl zájem o malou posilu v tymu, můžete mi napsat na miroslavm na gmail.

Danka
7. června 2022 13:51

Staň sa aj ty novým členom tímu O stupeň navíc!

Na pozíciu skúseného šifrátora (t.j. nemôže byť členom navíc) v tíme s dlhoročnou pivnou tradíciou hľadáme novú tvár. Predpoklady: nosenie piva, pitie piva, lúštenie šifier. Ponúkame: zámemie v stabilnom tíme s chladiacim batohom, pivo, zábavu. Ak máte záujem naváhajte sa ozvať na adrese daniela erb kuruczova na gmaile!

Přidat komentář